Zdařilý Letecký den 2018

Zdařilý Letecký den 2018

Náš původní termín leteckého dne v červnu jsme museli odvolat pro nepřízeň počasí. Že to bylo rozhodnutí správné, i když ne jednoduché, potvrdilo počasí, které se projevilo silným větrem a deštěm.

Shodli jsme se, že by bylo škoda vynaložené úsilí na přípravu leteckého dne zahodit. Po demokratickém plánování jsme se shodli na termínu 15.9.2018. Zde byl risk, že počasí, i když letos naprosto výjimečné, bude velká loterie. Navíc je prakticky konec sezóny a tím řada modelů přesunuta na opravy do dílen, či zničena. Ano i to patří k běžné činnosti nás modelářů. To potvrdilo totální zničení 3 metrového Spitfire Michala , dále akrobata Coruse Honzy a v neposlední řadě zničení turbínového Albatrose před leteckým dnem.

Letecký den 2018, tak jaký byl? Dá se shrnout jedním slovem – úžasný!

I přes řadu komplikací, odřeknutí účasti se dostavilo k předvedení svých modelů velké množství pilotů, pokud jsem počítal dobře 35. Každý přivezl minimálně dva modely. Nespočetnou skupinou byla velká řada cvičných modelů, či polomaket na elektrický pohon. Ty jsem nezvládl spočítat, bylo jich opravdu hodně.

Počasí , asi již tradičně, s doprovodem silného bočního větru. Klobouk dolů před piloty co se svým modelem vystupovali a s jistotou přivedli své modely na přistání bez významných problémů. Pilotní úroveň všech pilotů, kteří vystupovali opět stoupla a nebyl zaznamenám žádný problém ve vzduchu, či při startu a přistání.

Považuji za nutné zde vyzdvihnout všechna letová vystoupení našeho člena Aleše s  jeho Jetem Ventrix a krásně zpracovaném a nádherně létavém Čmeláku.

Ano, někteří piloti neodstartovali, ale nelze jim nic vyčítat, některé modely prostě nejsou vhodné na létání, ale především přistání za silného nárazového bočního větru. I tak bylo přínosné vidět modely na zemi.

Všichni členové klubu odvedli při přípravě, průběhu a úklidu standardní vysoký výkon. Za což jim patří velké poděkování.

Tradičně  již zaběhlý catering  doprovodil naší akci a věřím, že provozovatel občerstvení byl spokojen, neboť účast návštěvníků byla vysoká.

Oblíbená tombola s první cenou- let gyrokoptérou Míry Loudy byla úspěšná. Tentokrát náš klub zakoupil i zajímavé další ceny. Sada elektrovětroně pro začátečníky a set malého drona. 

Co říci závěrem, ti co tam nebyli přišli o možnost strávit netradiční odpoledne a ti co tam byli, viděli pilotní umění, zručnost a vyspělou techniku dnešního modelářského světa.

Již dnes víme, že to stojí za to a Letecký Den 2019, již osmý  BUDE!!!

                                                   Zaznamenal Mirek Svoboda – náčelník klubu RCFC Frýdlant

Fotodokumentace k akci v sekci Galerie