Letecký den – letiště Všeň 2014

Zaznamenal Olda K.

Do Všeně jsme vyjížděli z Frýdlantu asi ve 12.00 Fiatem Ulysee v počtu 3 osob. Arnošt Beran,Jana Formánková a já. Cestu jsme měli naplánovanou přes Liberec a Příšovice. Po cestě se nic zvláštního nestalo až na pár motajících se nedělních jezdců ,kteří byli stejně  předjeti. Do Všeně jsme přijeli asi něco před jednou hodinou PM.  Přijeli jsme právě včas,zrovna začínala ukázka zúčastněných strojů.Na stojánce bylo velké množství ULL a motorových rogal. Startovalo a přistávalo se zprava i z leva a ve vzduchu bylo vždy několik strojů. Řídící letového provozu Jirka Živný nás vyzval k ukázce našeho modelářského umění, a když se mu alespoň částečně podařilo zastavit provoz, tak jsme šli létat. Nejprve Arnošt se svou akrobatickou Katanou předvedl pěkný výkon a za svou sestavu sklidil potlesk. Asi po čtvrt hodině jsem šel létat já s větroněm Laminár. Když se zuřivě mávajícímu Jirkovi podařilo praporky alespoň na chvíli zklidnit provoz, odstartoval jsem také a předvedl jsem svou sestavu. Občas jsem byl vyzván, abych se uklidil nad pole s kukuřicí kvůli letícímu letadlu. Asi po deseti minutách jsem přistál (blbě) a žádný potlesk jsem neslyšel.  Zato si mne a moje éro účastníci hojně fotili. Připadalo mi to jako naposled.

Vsen 20140    Vsen 20142    Vsen 201416

Poté Jirka zahodil praporky a už se zbytečně nenamáhal. Zkušení piloti zcela bezpečně zvládali start a přistání z obou stran až do konce a nikdo je nezdržoval.
Asi půl hodiny po našem vystoupení začalo pršet, a my byli pozváni, abychom šli na buřta. Buřt byl velký a dobrý  a pivo také. Občerstvení se hodilo, bylo zadarmo a navíc Arnošt prohlásil, že dnes manželka nevaří. Pod střechou vyhrávala country kapela. Po dešti bylo hotové ještě grilované prasátko , které bylo velmi chutné.
Poté jsme se vydali na přehlídku strojů na stojánce. Přitom probíhaly dále průlety a ukázky přítomných strojů. Některá ULL byly pro mne záhadou, že do toho někdo vleze, ale většina strojů byla pěkná a splňovala mé představy.
Poté bylo už tolik hodin ,že většina přítomných pilotů odlétala k domovu. My jsme zabalili a šli si ještě dát kávu. Asi v 21,30 jsem zjistil ,že moje společnice má již dva frťany, tak jsem raději zavelel k odjezdu a tím pro nás tento krásný den skončil.
Myslím, že naše učinkování bylo důstojné a frýdlantským modelářům jsme neudělali žádnou ostudu.
Tato akce se nám velmi líbila a je příkladem toho jak se úspěšně dá připravit a uspořádat taková akce.
Zaznamenal : O.Kučina                                       Další fotografie z akce v sekci Fotoglerie