5.Letecký den – 3.9.2016 – Frýdlant

Letošní 5. ročník Leteckého dne byl ve znamení skvělého počasí. Měli jsme tedy skutečně štěstí víc než dost. Předchozí ročníky byly bohužel často ovlivněny deštěm nebo silným bočním větrem. Proto jsme poprvé letecký den uspořádali v září, úmyslně na začátek školního roku.

Již páteční přípravy probíhaly v úžasném teplém dni. Celá plocha byla posekána a uklizená ve spolupráci se společností Farmy. Pravidla podepsané smlouvy byly ukázkově dodrženy.

Jako vždy jsme svépomocí rozšířili plochu na stojánku modelů a prostor pro diváky. Firma Albrecht nám dokonale vyhladila pojezdovou a vzletovou dráhu. Jelikož byla účast členů klubu na páteční přípravě snad více jak 100%, měli jsme vše brzy hotovo. Většina členů se nemohla s letištěm rozloučit a tak se rozhodla, samozřejmě s dostatkem občerstvení a nápojů, na letišti přenocovat. Zdá se však, že v noci vál z Jizerských hor tajuplný fén, protože bolesti hlav některých členů klubu byly ráno více než zřetelné. Stále mezi sebou (bohužel) nemáme žádného Zdravotníka s brašnou, omamné pilulky jsme však rychle získali a jejich účinek se naštěstí brzy dostavil.

Letošní účast pilotů a počet modelů byly snad největší a to i přesto, že nám řada modelářů odřekla účast. Velká delegace ze sousedního, můžu říct bratrského klubu z Německa (http://www.fmsc-cirrus.de), dorazila již před jedenáctou. Následně nás poctili svou návštěvou modeláři z polského klubu  „Euroregionalne Centrum Modelarskie – Ježów Sudecky“.

a to opět v hojném počtu. Zaznamenal jsem i přítomnost sousedního klubu Model Ranch.

Za zmínku také jistě stojí ukázka letových schopností Gyrokoptéry pana Loudy, který svůj stroj skutečně zvládá na vysoké profesionální úrovni. S naším klubem má stanovená pravidla pro jeho působení na našem letišti a věřím, že k oboustranné spokojenosti. Dokladem je jeho příspěvek do letošní tomboly, kde první cenou byl právě let s jeho gyrokoptérou. Jsem přesvědčen, že i když byly ostatní ceny také velmi zajímavé, tahounem celé tomboly byla právě tato první cena. Za což panu Loudovi patří naše velké poděkování.

Ozvučení a catering jsme zabezpečili opět externě a dle ohlasů na velmi dobré úrovni.

Ani letos nechyběl sponzorský dar v podobě elegantních triček s dokonalými potisky motivů leteckého dne a našeho klubu.

Proškolení o bezpečnosti létání, pravidlech a organizaci 5.leteckého dne jsme zvládli na výbornou.

Letové ukázky následovaly jedna za druhou. Nemohu říct, která byla nejlepší, ale měl jsem pocit, že diváci sledovali s opravdovým zájmem naprosto všechny. Škoda jen, že se nedočkali letové ukázky nádherné makety Warhawk našeho člena Tomáše. Předpisy pro pořádání takovýchto akcí jsou však striktní a proto mohly létat jen modely s letovou váhou do 20 kg. Jsem však přesvědčen, že už jen pohled na dokonalé maketové zpracování letadla alespoň částečně zmírnil zklamání z nemožnosti vidět tento model za letu. Kdo ví, snad příště. Bohužel nás i letos postihla havárie. Náš člen Aleš havaroval s oběma modely (Čmelák, Extra 330). Doufám, že se přes havárie a ztráty spousty investovaného času, který ho oba modely stály, brzy přenese a opět je uvede do letového stavu.

Po ukončení oficiální doby leteckého dne ještě řada modelářů využila krásného letového počasí a proháněla své modely nad naším letištěm.

My jsme však již zahájili úklidové práce a díky skvělé samoorganizaci, jsme byli v šest hodin večer prakticky hotovi. Vše nám prostě klapalo a neslo se v tvořivé atmosféře.

Věřím, že nejen nám, ale i všem divákům se náš 5. ročník Leteckého dne líbil. A ti diváci, kteří nedorazili, přijdou jistě příště. Právě divákům totiž patří naše velké poděkování. Snad se mezi nimi najdou i budoucí noví členové RC Flying Clubu Frýdlant. Proto neváhej a přijď mezi nás.

Poděkování patří také všem pilotům modelů a sponzorům, včetně MÚ Frýdlant.

Zaznamenal: „Míra“ – předseda klubu

Fotografie naleznete na stránce Galerie

videa:  https://youtu.be/k4b-uwevCTM