Letecký den 2015 – je již minulostí

Tento již 4. letecký den v pořadí byl v mnohých ohledech naprosto výjimečný. Jeho výjimečnost spočívá jednak v komplikacích jeho příprav, ale také ve významné události, která se odehrála na letišti v ranních hodinách.

Vše tedy po pořádku.

Vzhledem k velmi špatné předpovědi počasí byl původní plánovaný termín 21. 6. týden před vlastní akcí zrušen. Rozhodnutí, že zrušení akce bylo oprávněné, může potvrdit řada z nás, kteří jsme pro jistotu, kdyby přece jen dorazili nějací návštěvníci, kteří včas nezaregistrovali zrušení akce, na letišti v daný den byli. Kroupy a déšť na letišti potvrdily, že předpověď počasí byla správná a řada přítomných návštěvníků zase potvrdila naši předpověď, že někteří přijdou.

Rozšířená klubová rada se nakonec shodla na náhradním termínu, kterým byl vyhlášen den 15.8. V té době ještě střední Evropu neovládal horký africký vzduch. S blížícím termínem se předpověď měnila od tropů po bouřky až na velké ochlazení. Nakonec tropy zůstaly, jen déšť ukončil oficiální konání o trochu dříve. Protože vlna sucha a tepla sužovala i frýdlantský výběžek, dostali jsme řadu omezení ze strany provozovatele plochy. Jasný zákaz otevřeného ohně a kouření na ploše. Omezit na minimum pohyb návštěvníků a aut na travnaté ploše. Zde patří velké poděkování hasičům z Habartic za zapůjčení a postavení velkého vojenského stanu a jeho následnou likvidaci. O analýzu potenciálních požárních nebezpečí a zapůjčení hasicích prostředků se zase postarali frýdlantští hasiči . Nejen za tuto činnost jim patří naše velké poděkování. Úžasné, jak si dokážou lidé-spolky vzájemně pomáhat. Budeme velmi rádi, pokud jim jejich pomoc budeme moct někdy oplatit. Ozvučení bylo provedeno externě a fungovalo naprosto v pořádku. Opět díky. Catering byl zabezpečen z řad rodinných příslušníků členů našeho klubu. Patří jim velké poděkování za ochotu a úsměvy, které všechny ženy k dobrému pití a jídlu zadarmo rozdávaly. Děkujeme. Další kapitolou je provoz parkování, naprosto nevděčná úloha pro toho, kdo se jí ujme. I letos byla zabezpečena ukázkově z řad rodinného příslušníka a patří zde říci Velké díky.

Hlavní tíhu organizace, koordinace aktivit a dojednání všeho zde popsaného, zabezpečili pouze tři členové klubu. Díky proto patří Arnoštovi, Oldovi a Ivanovi.

Náhradní termín se shodoval s termínem svatby Ivanovy dcery. Bylo pro nás ctí, že se jejich svatba, na které byl oddávajícím starosta města Frýdlant, uskutečnila za naší přítomnosti. Náš klub pro novomanžele připravil i uvedení do řad modelářů, včetně nezbytného pasování vrtulí. Následné focení s novomanželi a s našimi modely již vejde do historie, neboť vnuci vnuků si budou jednou fotky prohlížet na 3D holografických obrazovkách a tam budeme i my. Úžasný pocit. Dva z nás získali jedinečnou čest předat živé holuby novomanželům k jejich vypuštění. Zde jsme měli největší obavy, zda holuby přežijí, neboť oba naši aktéři, byli vybráni velmi narychlo a bez důkladného proškolení. Holuby nakonec odletěli a my zodpovědní jsme si oddechli.

Letecký den navštívili naši staří známí modeláři z Liberce, sousedního německého klubu Oberseifesdorfur, kteří přijeli v silném složení, dále legendy jetů a modelářské akrobacie z Jíčína, sousedního klubu Modelranch. Nově nás poctili návštěvou modeláři z Hostinného a modeláři z Turnova. Všem patří poděkování za návštěvu a těm, kteří nalezli odvahu létat v silném bočním větru za letové ukázky. Bohužel letos nás postihly i havárie. To je však už zřejmě úděl každého modeláře, alespoň se tak vždy s opraveným, nebo nově postaveným modelem posouváme dál ve svých zkušenostech. Nerad bych některé modely a piloty nyní vyzdvihoval více než jiné. Líbili se nám všechny a je jedno zda to byl jet, větroň, polystyren, či klasika. Všechno mělo vůni letadla a ten úžasný zážitek, že to letí a většinou velmi dobře. Neodmyslitelně k leteckému dnu patří náš speaker, který odvedl svůj standardně excelentní výkon. Tentokrát i s ukázkou svého letového umění. Všichni piloti obdrželi, již tradičně, tričko s potiskem leteckého dne.

Přestože byl letecký den, vzhledem k silnému dešti, oficiálně ukončen dříve, věřím, že návštěvníci, kteří nelenili v tak teplý tropický den přijít, byli nakonec spokojeni. A kdo ví, zda některý z mladých návštěvníků s naší čepicí na hlavě nebude jednou chtít s modelařinou začít a naše řady rozšířit. To je vlastně i jeden z cílů, proč takovou akci děláme.

Zaznamenal Mirek

Fotografie z akce na stránce Fotogalerie